heslo

Ako na heslo

Ako si nastaviť nové heslo pre prihlásenie sa do systému, sme si už popísali. Dnes by som tému doplnil ešte o pohľad na to, ako si vhodne zvoliť samotné heslo.

Kvalita hesla určuje bezpečnosť prístupu používateľa pre prihlásenie do podnikového systému a teda je určitým podkladom pre prevzatie zodpovednosti za všetko, čo bolo pod prihlásením daného používateľa v systéme vykonané.

Vytvorenie bezpečného hesla nie je veľmi náročné, stačí dodržať len niekoľko všeobecných pravidiel.

Takže..

  • Minimálna dĺžka 10 znakov
  • Používanie veľkých a malých písmen (vytvorené slovo, resp. slová by nemali patriť medzi najpoužívanejšie v našom jazyku, skôr by mali patriť k tým vzácnym)
  • Použiť aspoň 1 číslicu
  • Použiť aspoň 1 špeciálny znak (výrazne zvyšuje bezpečnosť hesla)

Samozrejmosťou je, aby sa heslo menilo približne každé 3 až 6 mesiacov (mnohé firmy to majú nastavené automaticky, t.j. vždy po uplynutí stanoveného obdobia bude používateľ vyzvaný k zmene svojho aktuálneho hesla) a tým sa tak zvýšila bezpečnosť v prípade odcudzenia alebo zneužitia hesla.

Dôležité je uvedomiť si, že použitie relatívne jednoduchého hesla (t.j. aby si ho mohol používateľ celkom ľahko zapamätať), znižuje bezpečnosť samotného hesla.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *