sap zoznam pole

Vyhľadávanie v zozname

V systéme sa môže používateľ často stretnúť s tým, že pri viacerých poliach v transakcii potrebuje vyplniť nejakú hodnotu resp. údaj, aby mohol vyhľadať v systéme ním požadované informácie.

Dnes sa pozrieme na to, ako rýchlo vyhľadať údaje z ponuky.

Napríklad používateľ si potrebuje zobraziť za určité obdobie prehľad všetkých účtovných pohybov materiálu (použijeme k tomu transakciu MB51), pri ktorom ale vie len jeho čiastočný názov (a súčasne nemá k dispozícii ani jeho SAP číslo) presnejšie, že sa v názve materiálu nachádza slovo „kakao“ a „škorica“ a tiež, že ide o 100g balenie.

Po spustení transakcie MB51 sa zobrazí okno s možnosťou zadať SAP číslo materiálu..

sa mb51 pole

..takže klik do prvého prázdneho poľa z ľavej strany s názvom Materiál a stlačiť klávesu F4.

Následne sa otvorí okno pre vyhľadávanie materiálu podľa rôznych kritérií (zostaneme v záložke Číslo materiálu/krátky text).

sap mb51 pole

Keďže nie je isté, či názov materiálu obsahuje slovo „škorica“ alebo „skorica“ (t.j. v tomto momente používateľ nemá k dispozícii informáciu k presnému názvu, ako bol materiál založený správcom kmeňových dát do systému), tak do poľa Krát.text materiálu treba zadať *kakao*kor* a tým bude pri použití štandardnej hviezdičkovej konvencie (znak * nahradí pri hľadaní časť textu pred a súčasne aj za slovom) zaistené, že systém bude hľadať slová „kakao“ a „škorica“ v názvoch vo všetkých založených materiáloch.

Navyše do poľa Jazykový kľúč je vhodné zadať SK, pretože predmetom vyhľadania je slovenský materiál, resp. materiál so slovenským popisom (samozrejme, ak v systéme SAP sa nový materiál zakladá aj v anglickom jazyku a práve taký popis by bolo treba vyhľadať, potom do poľa Jazykový kľúč treba zadať EN).

Po zadaní kritéria (text, jazyk) na vyhľadávanie a stlačení klávesy ENTER sa zobrazí zoznam materiálov, ktoré zodpovedajú vstupnej požiadavke (zadané kritériá) používateľa.

sap mb51 pole

Týmto jednoduchým spôsobom bolo možné vyhľadať zoznam materiálov, ktoré majú vo svojom názve slovo kakao, škorica (skorica) a súčasne ide o 100g balenie.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *