sap transakcia

Čo je to SAP transakcia

V predchádzajúcich článkoch som často spomenul slovné spojenia ako napríklad spustenie transakcie alebo zadanie technického názvu transakcie.

Čo si teda môžete predstaviť pod pojmom SAP transakcia?

V podstate je to program (pojem s ktorým sa často stretáva používateľ pri práci s počítačom v ľubovoľnom operačnom systéme), ktorý pozostáva z rôznych graficky a tiež funkčne upravených používateľských obrazoviek (t.j. to, čo používateľ vidí na monitore pri práci s počítačom) . Tieto sú prispôsobené funkcii na ktorú bola daná transakcia naprogramovaná (napríklad – zobrazí sa prehľad všetkých účtovných pohybov materiálu za určité obdobie na sklade, vytvorí sa faktúra pre odberateľa alebo sa založí sa pracovná karta pre nového zamestnanca vo firme).

Každá transakcia má svoj jedinečný technický názov (napríklad MB51, SE38, PA30, SU3, alebo SP02 ), prostredníctvom ktorého transakciu v systéme používateľ môže spustiť. Technický názov transakcie je unikátne označenie samotnej transakcie, ktoré ju v systéme jednoznačne identifikuje. Technický názov sa tiež nazýva aj ako Kód transakcie prípadne aj ako T-code.

Výhodou poznať technický názov transakcie je aj v tom, že nie je potrebné sa k danej transakcii „náročne preklikať“ cez Menu SAP alebo cez obľúbené položky (nachádzajú sa v hlavnej obrazovke systému s názvom SAP Easy Access), ale priamo do príkazového riadku možno zadať technický názov transakcie a následne ju spustiť napríklad stlačením klávesy ENTER.

Príklad :

  • Kód transakcie = MB52
  • Popis transakcie = Zobrazenie skladových zásob
  • Funkcia transakcie = Zobrazenie skladových zásob materiálu pre závod a sklad (možností zobrazenia údajov je samozrejme viac)

Samotné ovládanie všetkých transakcií v systéme SAP je v zásade rovnaké a “kopíruje” spôsob používania a ovládania programov v systéme Microsoft Windows.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *