sap system erp

Systém SAP

Podnikové informačné systémy, medzi ktoré patrí aj systém SAP R/3 (verzia 1.0 s 3-vrstvovou architektúrou bola uvedená v roku 1992) a jeho neskôr vylepšené verzie označené ale už ako SAP ECC 6.0 (SAP ERP Central Component) vrátane rozširujúcich balíkov EHP, používa v súčasnosti už množstvo zahraničných ako aj slovenských spoločností.

Systém od spoločnosti SAP má v oblasti podnikového softvéru dlhú históriu vývoja a práve s verziou R/3 sa stal celosvetovo jedným z najpoužívanejších ERP systémov (podľa dostupných údajov podpora systému SAP R/3 bude ukončená niekedy v roku 2027 a jeho nástupcom je nová verzia podnikového systému SAP S/4 HANA).

Medzi hlavné výhody použitia systému SAP, patrí dosiahnutie vysokej úrovni integrácie medzi jeho časťami (moduly) pre pokrytie rozsahu požiadaviek vyžadovaných jednotlivými oddeleniami danej spoločnosti a tým sa zaručuje konzistentnosť všetkých údajov v celom systéme. Navyše ide o otvorený systém, ktorý je schopný spolupracovať s rôznymi externými aplikáciami.

Malá definícia ERP..

Komplexný informačný systém v podstate definovaný ako prostriedok pre efektívne riadenie a plánovanie podnikových zdrojov s dôrazom na automatizáciu spracovania získaných dát a zabezpečenie previazanej informatizácie firemných procesov, môžeme označiť skratkou ERP (Angl.: Enterprise Resouce Planning – t.j. plánovanie podnikových zdrojov).

Späť k systému.

Systém SAP pozostáva z modulov (je to niečo ako balík rôznych nástrojov a možností, ktoré má k dispozícii používateľ pri práci v systéme, samozrejme v rámci svojho systémového oprávnenia). Tieto moduly sú medzi sebou navzájom previazané, pričom sa funkčne vždy zaoberajú vybranou oblasťou.

Ďalšie informácie k systému SAP môžete nájsť aj na internetových stránkach Wikipédie a to v časti SAP ERP.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *