sap pole

Editovanie z-tkových tabuliek

Dnes sa zameriame na editovanie používateľských (t.j. z-tkových) tabuliek, ktoré boli v transakcii SE11 takto nastavené (napríklad pracoval som v projekte, kde niekoľko týchto tabuliek slúžilo pre evidenciu zoznamu pracovníkov k procesu schvaľovania nákupných objednávok podľa rôznych kritérií).

Štandardne si používatelia prezerajú tabuľky použitím transakcie SE16 alebo jej novšej verzie SE16N. Možností, ako si prezrieť dátový obsah tabuliek je samozrejme viac. V dnešnom článku by som sa ale zameral skôr na transakcie, ktoré umožňujú editovanie zapísaných údajov vo vybraných typoch tabuliek.

Týmito transakciami sú SM30 alebo SM31.

Po spustení napríklad transakcie SM30 sa zobrazí jej úvodná obrazovka:

sap tabulka

Názov tabuľky s ktorou chce používateľ pracovať treba zadať do poľa Tabuľka/view.

Pre ukážku som si vytvoril tabuľku s názvom ZXPRACA_DEF, ktorá ako príklad pre použitie transakcie SM30 alebo SM31 bude plne vyhovovať. Pre používateľa je v uvedených transakciách k dispozícii možnosť prezerania obsahu tabuliek, kde po kliknutí na tlačidlo Zobrazenie sa zobrazí obsah tabuľky.

sap tabulka
sap ikona
..ak by používateľ klikol na túto ikonu, potom bude môcť editovať vybrané (tj. len tie polia, ktoré sú pre editovanie povolené) časti záznamu
sap tabulka

Súčasne sa ale v tomto móde (bude aktivovaný tiež aj v prípade, ak v úvodnej obrazovke transakcie SM30 používateľ klikne na tlačidlo Údržba po zadaní názvu tabuľky) zobrazia ďalšie funkčné ikony.

sap tabulka

Funkcie niektorých z nich:

..vloženie nového záznamu do tabuľky, po kliknutí na tlačidlo sa najskôr zobrazí obrazovka s prázdnymi poľami pre zadanie nových údajov
sap tabulka

Po zápise údajov a kliknutí na ikonu Disketa, budú nové dáta uložená v tabuľke.

sap tabulka
sap ikona
..po označení vybraného riadku záznamu a kliknutí na uvedenú ikonu, bude vytvorená kópia daného riadku s možnosťou následnej zmeny údajov
sap tabulka
sap ikona
..po označení vybraného riadku záznamu, bude tento vymazaný z tabuľky (pred vymazaním systém ešte zobrazí používateľovi okno s otázkou, či chce naozaj vymazať daný záznam)

Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *