sap pouzivatel su53

Zobrazenie kontroly oprávnenia používateľa

Pri práci v systéme môže nastať situácia, kedy používateľ chce napríklad spustiť nejakú transakciu a systém mu v stavovom riadku okna zobrazí informáciu, že práve na tú transakciu nemá aktuálne oprávnenie.

Transakciu, ktorú si dnes predstavíme, sa používa na kontrolu autorizácie, resp. pri problémoch s autorizáciou.

Spustiť ju možno zadaním jej technického názvu SU53 do príkazového riadku, alebo po prihlásení do systému v hlavnom menu obrazovky SAP Easy Access sa k možnostiam transakcie používateľ dostane aj cez menu Systém / Pomôcky a následne Zobrazenie kontroly oprávnenia.

sap su53

Ak transakcia bude spustená len tak, t.j. v momente keď nevznikol žiadny problém s autorizáciou u používateľa a teda všetko je v poriadku, potom sa zobrazia údaje oprávnenia prihláseného (alebo iného používateľa – vysvetlím nižšie v článku) používateľa s informáciou..

kontrola

Ako má ale postupovať používateľ v prípade chybového hlásenia?

Dôležitá informácia:
– nižšie uvedený príklad by sa dal riešiť samozrejme aj bez využitia transakcie SU53, ale ako popis pre použitie a základnú prácu s transakciou je celkom vhodný
– pre tento článok som si pripravil testovacieho používateľa VOLEKTEST s určitými obmedzeniami v oprávnení

Príklad:

Používateľ by chcel spustiť transakciu SE93 a systém mu v stavovom riadku okna zobrazí chybové hlásenie..

kontrola opravnenie sap

Následne teda po spustení transakcie SU53 (v príkazovom riadku zadaním /nSU53) systém zobrazí okrem údajov ako dátum a čas generovania údajov, meno používateľa a podobne, aj nasledovné informácie..

kontrola sap su53

Takto získané údaje môže teraz používateľ uložiť do externého súboru.

1/ Možnosť uloženia stavu cez menu..

su53 uloz kontrola

2/ Možnosť uloženia stavu kliknutím na poslednú ikonu (nachádza sa priamo v transakcii SU53..

kontrola uloz

3/ alebo po kliknutí na tlačidlo Zobraz.textu (obrázok vyššie) a následne cez menu..

kontrola su53 sap uloz

.. a potom ešte odoslať administrátorovi (ten požiadavku vyhodnotí a ak môže používateľ danú transakciu používať, tak mu oprávnenie upraví, alebo ponechá oprávnenie používateľa bez zmeny).

A teraz ešte jedna drobnosť.

Informácie o poslednej kontrole ľubovoľného používateľa si samozrejme môže pozrieť aj administrátor namiesto toho, aby všetky tie kroky absolvoval používateľ.

Dôležité je, aby v momente keď používateľovi zobrazí systém chybové hlásenie v stavovom riadku, že nemá oprávnenie na transakciu (v našom príklade to bola SE93) alebo vznikne iný problém, aby nič ďalšie v systéme nespúšťal, ale aby obratom kontaktoval administrátora (resp. iného SAP pracovníka, ktorý vo firme nastavuje oprávnenie používateľov).

Administrátor si potom spustí transakciu SU53, stlačí klávesu F5 a v zobrazenom dialógovom okne do poľa Užívateľ zadá SAP meno používateľa, ktorý ho kontaktoval. Po stlačení klávesy F8 sa administrátorovi zobrazí aktuálny stav autorizačnej kontroly zvoleného používateľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *