transakcia

Ako inak spustiť transakciu


Štandardne si používateľ spustí transakciu kliknutím na odkaz v obľúbených položkách alebo zadaním jej technického názvu (napríklad transakciu, ktorá zobrazí spoolové požiadavky používateľa si možno spustiť cez t-code SP02.) do príkazového riadku a stlačením klávesy ENTER. 

Transakcie, ktoré majú ale svoj odkaz priamo v hlavnom menu SAP okna, možno spustiť zadaním špeciálnej skratky (namiesto SP02 by používateľ zadal skratku .ya) do príkazového riadku a samozrejme ešte stlačením klávesy ENTER.

Ako je to možné?

Systém v tomto prípade využíva označené písmená v položkách odkazov, ktoré sú súčasťou menu.

transakcia

Na obrázku je zobrazená možnosť pre spustenie transakcie SP02. Skratka .ya vznikla tak, že v hlavnom menu má položka Systém podčiarknuté písmeno Y a potom vo výbere má položka Vlastné … podčiarknuté písmeno A. Vždy pred skratku treba zadať . (tj. bodku) a potom nasledujú v danej postupnosti jednotlivé podčiarknuté písmená.

Takže preto skratka .ya.

Iným príkladom môže byť zobrazenie zákazky (predajná objednávka) v transakcii VA03. Ak by si chcel používateľ pozrieť záložku Expedícia na hlavičke dokladu, mohol by postupovať nasledovne cez menu..

transakcia

..alebo by jednoducho zadal do príkazového riadku .kkx a požadovaná záložka Expedícia sa mu zobrazí na obrazovke.

Netvrdím, že tieto skratky sú ideálnym riešením pre urýchlenie práce v systéme. Chcel som v článku len poukázať na dostupnosť tejto funkcie, možnosti ako spustiť transakcie alebo vybrané funkčné obrazovky aj inak, než ako ich používatelia štandardne spúšťajú.

Na záver ešte jedna dôležitá informácia – pre inú jazykovú verziu systému budú prirodzene platné úplne iné skratky 🙂 .


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *