lsmw

Čo je to LSMW

Pre dostupnosť množstva rôznych dát, je potrebné mať k dispozícii možnosť, ktorá tieto dáta hromadne a hlavne automaticky spracuje podľa požiadavky. Jednou z možností (spracovanie cez script si preberieme neskôr) je systémový nástroj, ktorého používanie sa ale odporúča hlavne skúseným používateľov. V systéme sa spustí prostredníctvom transakcie LSMW (tj. Legacy System Migration Workbench).

Transakcia LSMW ponúka rôzne možnosti na spracovanie a prevod dát z pôvodného do cieľového formátu, importovanie alebo automatické zakladanie údajov podľa používateľsky vopred definovaných dátových súborov.

Pri práci je dôležité si uvedomiť, že kvalita a konzistencia importovaných dát do resp. v rámci systému by mala byť vždy dôležitejšia, než otázka rýchlosti a tiež samotného výkonu spracovania dát. Spôsob práce v transakcii LSMW je vyslovene štruktúrovaný, pretože popri vytvorení požiadavky treba postupne pripraviť všetky potrebné kroky v danej postupnosti, teda pred začatím ďalšieho kroku je nutné nastaviť ten predchádzajúci krok.

Dôležité je, že :

  • počas spracovania zadania v LSMW sú postupne spustené všetky dostupné kontroly, ktoré automaticky odmietnu zistené neplatné údaje zo vstupu
  • rozsiahle znalosti zo strany používateľa nie sú potrebné, pretože ide v zásade vo väčšine prípadov o celkom jednoduché použitie pri dodržaní základných pravidiel
  • no a nakoniec LSMW môže načítať dáta priamo z externého súboru, ktorý je uložený v počítači

Príklad použitia LSMW:

Predstavme si, že v sklade bude spustený nový skladový projekt. Systémové nastavenia ohľadne projektu máme už pripravené (napr. pobočka, stredisko, sklady, zóny skladu, materiál,..), realizačná fáza projektu je teda už takmer hotová, ale potrebujeme ešte v systéme založiť pre nový projekt 4 000 skladových pozícií.

Odvážnejší používatelia 🙂 s dostatkom času by to mohli skúsiť cez transakciu LS01N ale po pravde, to je zdĺhavá a absolútne neefektívna cesta.

Riešenie?

Použijeme transakciu LSMW, pripravíme automatické spracovanie dát, ktoré z externého súboru postupne načíta pripravené údaje a v priebehu krátkeho času (1-2 minúty?) postupne bude zakladať 4 000 nových skladových pozícií.

Záverom snáď len takú malú poznámku.

Celá problematika ohľadne LSMW možno na prvý krát vyznieva komplikovane, ale v podstate po vytvorení niekoľkých spracovaní importu alebo prevodu dát toto celé LSMW už nebude také komplikované, ale bude to používateľa nakoniec možno aj baviť..

Už čoskoro uvediem seriál, kde si postupne vytvoríme automat na založenie skladových pozícií v systéme podľa pripravených údajov z externého súboru.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *