abap

Jednoduchý projekt v jazyku ABAP II 3/12

V tejto časti seriálu sa v rámci skupiny Textové prvky ABAP pozrieme na záložku Nadpisy zostáv.

V predchádzajúcich častiach sme vytvorili vstupnú obrazovku pre program, definovali sme si v zdrojovom kóde všetky potrebné prvky pre ich zobrazenie na obrazovke a doplnili sme tiež popis k takmer všetkým prvkom. Zostáva nám ešte pridanie doplňujúcich informácií k možnosti vyplnenia nadpisu zostavy v rámci nastavenia textových prvkov.

Možno že si spomínate, ako sme v tretej časti seriálu Jednoduchý projekt v jazyku ABAP I úplne na konci článku spustili náš vytvorený program, následne sa zobrazila obrazovka a v jej hornej časti sa vypísal krátky nápis..

sap abap

.. pod ktorým bola vykreslená samotná tabuľka, ktorá obsahovala výsledné hodnoty jednotlivých výpočtov.

A práve na túto hornú časť obrazovky sa teraz zameriame.

Používateľ si môže v záložke Nadpisy zostáv sám definovať text, ktorý sa v danej časti obrazovky bude zobrazovať.

Napríklad, ak by boli prázdne polia vyplnené týmito údajmi..

sap abap

.., potom by po spustení programu mala horná časť obrazovky zobrazené tieto informácie:

sap abap

Praktické a celkom jednoduché zároveň 🙂 .

Teraz ešte jedna dôležitá informácia.

Po doplnení textu vo všetkých 3 záložkách (Textové symboly, Výberové texty a Nadpisy zostáv) v karte textových prvkov a prípadnom nastavení vybraných parametrov, je dôležité dodržať poradie spustenia nasledovných funkčných krokov:

sap
Klávesová skratka: CTRL a S

Použitie: Uloženie zapísaného nastavenia pre symboly a text (systém po úspešnom spracovaní zobrazí v stavovom riadku informáciu, že textové prvky pre program v aktuálnom jazyku boli prevzaté)

sap
Klávesová skratka: CTRL a F3

Použitie: Aktivácia neaktívnych objektov (zobrazí sa okno so zoznamom objektov, ktoré po označení budú stlačením klávesy ENTER aktivované, o čom bude systém používateľa informovať vypísaním krátkej správy v stavovom riadku)

 

A to je všetko k nadpisom zostáv.

Teraz po stlačení klávesy F3 sa opätovne vrátime do prostredia transakcie SE38 so zdrojovým kódom programu. Nabudúce sa pozrieme na programovanie podmienok, ktoré využijeme v našom programe.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *