sap script

SAP Script a formuláre 2/6 – niečo na úvod

Dnes sa v téme formulárov posunieme ďalej a napíšeme si niečo k typom formulárov.

Štandardný formulár

Štandardné SAP Script formuláre sú postavené na základoch použitia textového editora pre zadávanie a editovanie textového zápisu s možnosťou definovania vzhľadu a štruktúry výstupného dokladu pre rôzne jazyky. Výstup tohto typu formuláru, je možné s použitím konverzného systémového nástroja migrovať do iného formátu a to tzv. inteligentného formuláru (SmartForms). Vzhľadom na možnosť problémov pri nekompletne spracovanej konverzii výstupu, sa tento prevod nie vždy odporúča a preferovaným riešením v takom prípade by teda malo byť vytvorenie úplne nového inteligentného formuláru. V rámci tohto seriálu sa budeme zaoberať hlavne štandardným SAP Script formulárom.

Transakcia pre vytvorenie a editovanie formuláru je SE71.

Inteligentný formulár

V tomto prípade ide o rozdielny spôsob pre vytvorenie formulárov, než ako je to pri štandardnom type. Dôvodom pre uvedenie práve týchto SmartForms, bola potreba prekonať určité obmedzenia SAP Script formulárov. Šablóny pre doklady sú tu pripravované v grafickom používateľskom rozhraní, ktoré je prispôsobené pre tvorbu a k podstatne jednoduchším úpravám výslednej šablóny formuláru a to aj bez skúseností z programovania. Používateľ má k dispozícii možnosť publikovať pripravený výstup na internete.

Transakcia pre vytvorenie a editovanie formuláru je SMARTFORMS.

Systém pre prácu s formulármi používateľovi ponúka k dispozícii plne integrovaného, jednoduchého a celkom prepracovaného pomocníka so závislosťou od použitého klienta a s previazaním na interný programovací jazyk ABAP.

Týmto systémovým pomocníkom pri tvorbe dokladov, je skriptovací jazyk.

A teraz k čomu sa dá vlastne použiť?

Oblasť jeho využitia môžeme považovať za pomerne rozsiahlu, vzhľadom na ponuku funkčných možností, ktoré tento jazyk používateľovi pri príprave šablóny pre ľubovoľný typ dokladu ponúka.

SAP skriptovací jazyk možno používať pri vytváraní a následnom editovaní množstva typov výstupných dokumentov (ide tu v podstate o vytvorenie šablóny pre naplnenie cieľového dokumentu dátami), ktoré môžu obsahovať rôzne logá a iné grafické prvky, doplňujúce texty, čiarové kódy, tabuľky alebo ďalšie systémové objekty. Prepojenie na skriptovací jazyk možno tak použiť vo všetkých formátovaných obchodných dokumentoch, vytvorených systémových správach alebo špecifických prevádzkových prehľadoch, kde bude potrebné používať už pokročilejšie možnosti pre rozvrhnutie objektov na ploche dokladov.

Skriptovací jazyk, je pritom pevne integrovaný v systéme a používa sa súčasne aj na mnohé textové spracovania úloh.

Ako príklad pripájam kód v zdrojovom zápise v skriptovacom jazyku:

(Stĺpec1 / Stĺpec2)

/*     — Doklad: Hlavička objednávky ——————————–
/E     ITEM_HEADER
/*     PERFORM ´INFO_TCX´ IN PROGRAM ´ZDOKL´.
/:      PERFORM ´INFO_DOD´ IN PROGRAM ´ZDOKL´.
/:      USING &EKPO-EBELN&.
/:      CHANGING &DODT&.
/:      CHANGING &DODP&.
/:      ENDPERFORM.
/:      PERFORM ´Q_DPH´ IN PROGRAM ´ZDOKL´.
/:      USING &EKKO-LIFNR&.
/:      CHANGING &BQDPH&.
/:      ENDPERFORM.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *