Jazyk ABAP

Dnes by som nadviazal na minulý článok k programovaniu a doplním ho o niekoľko informácii k jazyku ABAP s tým, že v nasledujúcom článku to budú zase úvodné informácie k jazyku SAP Script.

Samozrejme, na internete je k popisu a samotnej histórii vývoja jazyku ABAP veľa informácií, ale aspoň niekoľko z nich uvediem v tomto článku.

Vznik programovacieho jazyka ABAP sa datuje do roku 1980, kedy bola uvoľnená verzia pre vývoj dialógovo riadených transakcií a funkcií v prostredí systému SAP nemeckou spoločnosťou SAP ako súčasť ich podnikového informačného systému SAP R/2. Neskôr, po uvedení na trh novej verzie systému s označením SAP R/3, bola spolu so systémom predstavená aj nová verzia programovacieho jazyku ako ABAP/4. Výrazný posun vo vývojovom prostredí pritom nastal až takmer v polovici roku 2000, kedy ABAP vstúpil do svojej ďalšej etapy a to už ako jazyk ABAP Objects (rozšírenie jazyka o objektovo orientované elementy).

Programovací jazyk ABAP (Advanced Business Application Programming) je teda štruktúrovaný, objektovo orientovaný nástroj pre SQL prístup k uloženým dátam v tabuľkách. Používa sa v rámci vývoja pre doplnenie o nové programované riešenia (program, modul, rozhranie,..), ktoré v určitom rozsahu rozšíria možnosti podnikového systému pre firmu a to podľa požiadaviek používateľov.

Syntax jazyku ABAP je veľmi podobný staršiemu procedurálnemu jazyku COBOL, ktorý bol zameraný hlavne pre oblasť obchodu a financií. Práve pre podobnosť syntaxe môže vyzerať ABAP trochu staromódne v porovnaní s iným programovacím jazykom. Samozrejme to bude iba prvý dojem, pretože v skutočnosti obsahuje všetko, čo má mať kvalitný programovací jazyk.

Príklad zdrojového kódu ABAP..

abap zdrojovy kod

.. po nastavení textových prvkov sa po spustení programu zobrazí úvodná obrazovka programu.

abap obrazovka

Programovací jazyk ABAP si postupne prešiel vývojom a v súčasnosti ho možno stále používať ako zaujímavý objektovo orientovaný nástroj pre vývoj. Aj keď smerovanie spoločnosti SAP v oblasti vývoja sa výrazne posunulo, jazyk ABAP bude mať stále svoje pevné miesto u programátorov.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *