Jazyk ABAP

Dnes by som nadviazal na minulý článok k programovaniu a doplním ho o niekoľko informácii k jazyku ABAP s tým, že v nasledujúcom článku to budú zase úvodné informácie k jazyku SAP Script.

Programovací jazyk ABAP (Advanced Business Application Programming) je štruktúrovaný, objektovo orientovaný nástroj pre SQL prístup k uloženým dátam v tabuľkách. Používa sa v rámci vývoja pre doplnenie o nové programované riešenia (program, modul, rozhranie,..), ktoré v určitom rozsahu rozšíria možnosti podnikového systému pre firmu a to podľa požiadaviek používateľov.

Syntax jazyku ABAP je veľmi podobný staršiemu procedurálnemu jazyku COBOL, ktorý bol zameraný hlavne pre oblasť obchodu a financií. Práve pre podobnosť syntaxe môže vyzerať ABAP trochu staromódne v porovnaní s iným programovacím jazykom. Samozrejme to bude iba prvý dojem, pretože v skutočnosti obsahuje všetko, čo má mať kvalitný programovací jazyk.

Príklad zdrojového kódu ABAP..

abap zdrojovy kod

.. po nastavení textových prvkov sa po spustení programu zobrazí úvodná obrazovka programu.

abap obrazovka

Programovací jazyk ABAP si postupne prešiel vývojom a v súčasnosti ho možno stále používať ako zaujímavý objektovo orientovaný nástroj pre vývoj. Aj keď smerovanie spoločnosti SAP v oblasti vývoja sa výrazne posunulo, jazyk ABAP bude mať stále svoje pevné miesto u programátorov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.