sap firma historia

História firmy SAP

O histórii vzniku firmy SAP a vývoji podnikového informačného systému (používatelia ho vo všeobecnosti pomenovali jednoducho ako systém SAP) sa toho na internete už skutočne dosť popísalo.

Takže aspoň niekoľko informácií.

Softvérová spoločnosť SAP patrí medzi popredných dodávateľov ERP systémov vo svete. Podľa dostupných informácií z internetu, firmu SAP založilo v roku 1972 niekoľko bývalých zamestnancov spoločnosti IBM (Hasso Plattner, Claus Wellenreuther, Dietmar Hopp, Nahs Werner Hector a Klaus Tschira).

Ich cieľom bolo vyvinúť komplexný systém zameraný na riadenie podnikovej ekonomiky a ponúknuť tak možnosť jednoduchého prístupu ku všetkým relevantným informáciám o spoločnosti.

V roku 1973 sa podarilo uzatvoriť etapu vývoja prvého štandardného softvéru so zameraním na oblasť finančného účtovníctva. Súčasne tento projekt vytvoril základ pre systém SAP R/1 (písmeno R vyjadruje časť dôležitého významu budúceho systému a to spracovanie dát v reálnom čase).

Neskôr v roku 1978 bol na trh uvedený nasledovník pôvodnej verzie a to systém SAP R/2, ktorý svojou prepracovanosťou bolo možné označiť už za prvú verziu ERP systému.

Nasledovalo množstvo rozšírení a v roku 1992 firma dodala na trh verziu systému s označením SAP R/3.

V porovnaní s predchádzajúcimi verziami ide o výrazne prepracovaný produkt, založený na architektúre klient-server vrátane využitia relačných databáz (údaje sú uložené v tabuľkách, kde tabuľka je v podstate súbor údajov, ktoré sa týkajú jednej oblasti a skladá sa z množstva polí a záznamov). Celá databáza je tak zložená z viacerých, navzájom prepojených tabuliek, ktoré majú medzi sebou definované väzby).

Od roku 1992 do 2002 vytvorila spoločnosť SAP niekoľko verzií systému až po verziu R/3 4.6D.

A potom prišli ďalšie verzie podnikového informačného systému.

Pre oboznámenie sa s históriou firmy a aktuálnou ponukou dostupných softvérových riešení, odporúčam navštíviť internetové stránky spoločnosti SAP, kde získate podrobné a súčasne aktuálne informácie k vybranej oblasti.

Ďalšie zaujímavé informácie o spoločnosti SAP sú aj na internetových stránkach Wikipédie a to v časti SAP (softvérový podnik)


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *