sap b1 r3

Stručne k architektúre SAP B1 a R/3

Úvodom treba napísať, že so softvérovým riešením SAP Business One mám v podstate minimálne skúsenosti, ale nechcel som ho v rámci týchto internetových stránok úplne vynechať a tak občas napíšem krátky článok k tejto téme. V rámci tohto článku by som sa pokúsil prezentovať niekoľko vstupných informácií a súčasne aspoň čiastočne popísať rozdiel v architektúre medzi systémom SAP B1 a SAP R/3.

Najskôr niekoľko všeobecných informácií.

SAP Business One (SAP B1) ako riešenie z ponuky spoločnosti SAP (pôvodne softvér odkúpila od inej spoločnosti a časom ho výrazne vylepšila), je určené pre malé a stredne veľké podniky. Základnou myšlienkou pri vývoji bolo nahradiť množstvo rôzne zameraných programov jedným softvérovým balíkom, ktorý bude integrovať nástroje podporujúce napríklad riadenie vzťahov so zákazníkmi, predaj, výrobu, riadenie skladu alebo finančné účtovníctvo. Softvér je pritom navrhnutý tak, aby bol cenovo dostupný a súčasne, aby doba jeho implementácie a spustenia do prevádzky bola krátka (x-týždňov).

Dôležitou výhodou systému je, že pre SAP B1 spoločnosť SAP ponúka súpravu vývojárskych nástrojov (SDK – Software Development Kit), ktoré je možné použiť na pridanie vlastných funkcií a rôznych doplnkov používateľsky vytvorených vo viacerých podporovaných programovacích jazykoch. SDK pritom beží v rámci servera alebo na strane klienta a to v závislosti od účelu použitia.

Používateľské rozhranie SAP B1 bolo preložené do väčšiny často používaných jazykov a používatelia si tak môžu prepínať medzi nimi podľa potreby. Súčasne verzie systému pre jednotlivé krajiny sa neustále vyvíjajú, aby splnili všetky špecifické požiadavky pre danú krajinu.

A teraz stručne k tej architektúre.

SAP B1 a SAP R/3 sú v podstate postavené na koncepte architektúry typu klient/server.

Systém SAP B1 je založený na 2-vrstvovej architektúre klient/server a pozostáva z databázového servera, použitého ako centrálne úložisko údajov. Podstatná časť aplikačného riešenia sa nachádza na strane klienta (často sa označuje ako „tučný klient“). To znamená, že celé spracovanie a samotná obchodná logika, sa vykonáva lokálne na klientovi a je teda v podstate do značnej miery nezávislá od výkonu servera.

Systém SAP R/3 je založený na 3-vrstvovej (prezentačná vrstva pre komunikáciu používateľa so systémom, aplikačná vrstva ako miesto kde prebieha obchodná logika a manipulácia s dátami a databázová vrstva použitá ako úložisko všetkých dôležitých informácií a dát s najvyššou prioritou z pohľadu dostupnosti, spoľahlivosti a výkonu) architektúre klient/server .


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *