sap gui

SAP GUI 7.70 pre Windows

Spoločnosť SAP nedávno uvoľnila novú verziu prostredia SAP GUI určeného pre operačný systém Windows a v rámci tohto článku si popíšeme niekoľko všeobecných informácií k uvedenému vydaniu, ktoré aktuálna verzia 7.70 používateľom ponúka.

Okrem zmien rôznych dôležitých ovládacích prvkov, prináša pre štandardného používateľa tieto zaujímavé funkcie / možnosti:

Zmeny vo vizuálnych témach

– nástupcom vizuálnej témy Belize sa stáva nová, moderná téma Quartz (po inštalácii SAP GUI bude nastavená ako predvolená téma systému s tým, že SAP GUI sa otvorí v Quartz alebo Quartz Dark v závislosti od toho, či je v systéme Windows povolený tmavý režim pre aplikácie) s novými možnosťami jej nastavenia. Téma je aktuálne k dispozícii v 4 farebných verziách vrátane tmavého režimu, ktoré bude vhodné pre používateľov preferujúcich prácu v tmavom prostredí.

Podpora škálovania viacerých monitorov

– doteraz bola nastavená podpora škálovania DPI pomocou nastavenia mierky primárneho monitora. Nová verzia 7.70 priniesla v tejto oblasti zmeny (pravdepodobne ale v budúcnosti pribudnú ešte ďalšie úpravy v rámci optimalizácie) pre SAP GUI a umožňuje aktiváciu vylepšeného škálovania na viacerých monitoroch (to by malo vyriešiť problémy s konfiguráciami viacerých monitorov pri rôznych nastaveniach mierky). Funkciu je možné zapnúť pre témy Belize a Quartz

Zobrazenie tlačidiel v okne

– používateľ sa mohol stretnúť s problémom, kedy vzhľadom na maximálnu šírku dialógového okna v rámci obmedzenia horizontálneho rozšírenia obrazovky sa nie všetky tlačidlá v okne zobrazili. Nová verzia SAP GUI tento problém rieši tak, že ak by sa nejaké tlačidlá nemohli zobraziť na obrazovke (nezmestili by sa do dialógového okna), potom ako posledné viditeľné tlačidlo v rade sa zobrazí tlačidlo „…“, po kliknutí na ktoré ponúkne systém kontextové menu obsahujúce všetky tlačidlá, ktoré nebolo možné v danom okne na obrazovke zobraziť.

Okrem toho sú tu napríklad aj zmeny v používaní ovládacieho prvku mriežky ALV, nový režim kopírovania a vkladania údajov, aktivácia farebného rozlíšenia hierarchických úrovní Menu SAP, vylepšená verzia skriptovania SAP GUI ako odpoveď na evidované problémy s funkčnosťou a použiteľnosťou pôvodného dialógového okna, alebo možnosť aktivácie zobrazenia zástupných znakov (hviezdičky alebo bodky) v poliach pri písaní hesla.

Nová verzia ale okrem zaujímavých noviniek určite prinesie aj nejaké problémy (podľa reakcií ľudí na fórach aj priniesla), ktoré sa vyskytnú pri práci v prostredí. Prostredie SAP GUI vo verzii 7.70 bude spoločnosťou SAP podporované do 4/2024, t.j. do uvedeného dátumu budú štandardne poskytované všetky dôležité opravy a rozšírenia.

Osobne zatiaľ zostávam pri verzie 7.60, ktorej podľa dostupných informácií končí podpora až 4/2022.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *