sap gui

Prostredie SAP GUI

Skôr než prejdeme k popisu možnosti prihlásenia do systému SAP a to z pohľadu používateľa operačného systému Windows, preberieme si ešte niekoľko tém, popis rozdelenia pracovných prostredí a oblasť oprávnenia používateľa.

Používateľovi sa po prihlásení do systému zobrazí prostredie, v ktorom bude pracovať.

Ide o tzv. GUI systému.

Čo to vlastne je?

Skratka SAP GUI (anglicky: Graphical User Interface) označuje používateľské rozhranie softvéru (väčšinou sa inštaluje na pracovnej stanici používateľa), ktoré sa spustí v operačnom systéme Microsoft Windows, Apple Macintosh alebo cez Java /HTML prostredie (v tomto prípade bude možné použitím oficiálne dostupných nástrojov si upravovať štandardné systémové obrazovky tak, aby boli používateľsky prívetivejšie a to aj vrátane zmeny obsahu týchto obrazoviek) a umožňuje tak používateľovi v podstate jednoduchý a prehľadný prístup k jednotlivým funkciám a hlavne dátam podnikového systému SAP.

A teraz niekoľko informácií k typom SAP GUI.

SAP GUI pre Windows

Ide o štandardné riešenie, t.j. najpoužívanejšiu verziu pracovného prostredia (administrátor program nainštaluje na počítač zamestnanca a nastaví parametre pre možnosť prihlásenia používateľa do systému), s ktorou sa zamestnanec dostane do kontaktu pri svojej práci. Prostredie súčasne podporuje všetky dostupné funkcie a možnosti pre prácu v podnikovom informačnom systéme SAP.

SAP GUI pre Html

Aj v tomto prípade ide o veľmi dostupné používateľské prostredie (aj keď sa v minulosti mohli vyskytnúť nejaké obmedzenia, hlavne čo sa týka dostupnosti niektorých funkcií systému SAP). Vo všeobecnosti ho ale môžeme pomenovať ako Web GUI, pretože tu ako prostriedok na prácu v systéme sa už používa štandardný internetový prehliadač s využitím technológie HTML5 a s prístupom do systému samozrejme aj z mobilných zariadení (tablet, smartphone).

SAP GUI pre Javu

Toto prostredie je podobné tomu pre operačný systém Windows – tiež sa musí nainštalovať na počítač a po nastavení parametrov sa môže používateľ prihlásiť do systému SAP. Významný rozdiel je „len“ v tom, že Java verzia je vytvorená ako nezávislá od platformy / operačného systému na ktorom bolo prostredie spustené (t.j. počítač môže byť s operačným systémom Windows, Linux alebo v prípade počítačov Apple Macintosh systém iOS).


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *