sap stavovy riadok

Systémové hlásenia v stavovom riadku

Systém komunikuje s používateľom viacerými spôsobmi a dnes si predstavíme možnosť komunikácie prostredníctvom systémových správ, ktoré sa zobrazujú v stavovom riadku.

Zobrazením systémového hlásenia (po dvojkliku na hlásenie bude zobrazené dialógové okno s detailným popisom) získa používateľ informáciu o nejakej udalosti alebo požiadavke.

Príklad :

1/ Informatívna správa

Ak používateľ do príkazového riadku zadá neexistujúci technický kód transakcie a jej spustenie potvrdí, systém zobrazí správu, že zadaná transakcia neexistuje..

sap stavovy riadok

Po vytvorení nejakého dokladu systém o tejto skutočnosti informuje používateľa správou v stavovom riadku. Napríklad po vytvorení nákupnej objednávky, sa zobrazí informácia o novom čísle dokladu (objednávky)..

sap stavovy riadok

V prípade zrušenia funkcie aktuálne spustenej transakcie, bude vypísané hlásenie..

sap stavovy riadok

Ak pri požiadavke na zobrazenie dát systém nenájde relevantné údaje (napríklad neexistuje zásoba materiálu na sklade), informuje o tejto skutočnosti používateľa..

sap stavovy riadok

2/ Správa s upozornením

Po spustení transakcie, kde je potrebné vymedziť oblasť výstupných dát z dôvodu časovej náročnosti generovania prehľadu (report), systém upozorní používateľa na to, že zostava obsahuje veľké množstvo dát a teda je potrebné zadaním vstupných údajov ohraničiť oblasť údajov. Ak by chcel používateľ toto upozornenie ignorovať, stlačením klávesy ENTER bude systém pokračovať..

sap stavovy riadok
 
3/ Chybová správa

V spustenej transakcii, kde používateľ musí zadať do povinného poľa údaj a tento údaj používateľom nebude zadaný, systém ho na to upozorní zobrazením chybového hlásenia, ktoré ale nie je možné preskočiť stlačením nejakej klávesy (až po zadaní požadovaných údajov, bude možné pracovať ďalej v transakcii)..

sap stavovy riadok

Ak používateľ nemá oprávnenie na určitú transakciu (v tomto prípade treba kontaktovať správcu systému a ak je požiadavka na povolenie prístupu k transakcii opodstatnená, oprávnenie bude používateľovi pridelené), systém ho o tejto skutočnosti informuje správou Nemáte oprávnenie pre transakciu XYZ.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *