Spoločnosť SAP v roku 2021 uvoľnila novú verziu prostredia SAP GUI pre operačný systém Windows, ktoré predstavuje základný nástroj na prístup používateľov ku klasickým aplikáciám a transakciám systému SAP. V tomto článku sa pozrieme na vybrané novinky a zmeny, ktoré priniesla verzia SAP GUI 7.70 používateľom pri každodennej práci.
Okrem zmien rôznych dôležitých ovládacích prvkov, prináša pre bežného používateľa viacero zmien a vylepšení, ktoré ovplyvňujú vzhľad prostredia, ovládanie a každodennú prácu so systémom SAP:
Zmeny vizuálnych tém
Nástupcom vizuálnej témy Belize sa stáva nová téma Quartz. Po inštalácii SAP GUI 7.70 je nastavená ako predvolená téma systému, pričom SAP GUI sa otvorí v režime Quartz prípadne aj v Quartz Dark podľa nastavenia tmavého režimu v operačnom systéme Windows.
Téma je dostupná vo viacerých farebných variantoch vrátane tmavého režimu, ktorý môže byť vhodný pre používateľov preferujúcich prácu v tmavom prostredí.
Podpora škálovania viacerých monitorov
Doteraz bola nastavená podpora škálovania DPI pomocou nastavenia mierky primárneho monitora. Nová verzia 7.70 priniesla v tejto oblasti zmeny (funkcia zároveň vytvorila základ pre ďalšie optimalizácie práce v prostredí s viacerými monitormi) pre SAP GUI a umožňuje aktiváciu vylepšeného škálovania na viacerých monitoroch (to by malo vyriešiť problémy s konfiguráciami viacerých monitorov pri rôznych nastaveniach mierky). Funkciu je možné zapnúť pre témy Belize a Quartz
Zobrazenie tlačidiel v okne
Používateľ sa mohol stretnúť s problémom, kedy vzhľadom na maximálnu šírku dialógového okna v rámci obmedzenia horizontálneho rozšírenia obrazovky sa nie všetky tlačidlá v okne zobrazili. Nová verzia SAP GUI tento problém rieši tak, že ak by sa nejaké tlačidlá nemohli zobraziť na obrazovke (nezmestili by sa do dialógového okna), systém zobrazí ako posledné dostupné tlačidlo „…“, po kliknutí na ktoré ponúkne systém kontextové menu obsahujúce všetky tlačidlá, ktoré nebolo možné v danom okne na obrazovke zobraziť.
Okrem uvedených zmien prináša SAP GUI 7.70 aj ďalšie úpravy, napríklad v oblasti používania ovládacieho prvku ALV mriežky, nový režim kopírovania a vkladania údajov alebo možnosť aktivácie farebného rozlíšenia hierarchických úrovní Menu SAP. Vylepšená bola tiež funkcionalita skriptovania SAP GUI ako reakcia na predchádzajúce problémy s použiteľnosťou a doplnená bola možnosť zobrazenia zástupných znakov (hviezdičky alebo bodky) pri zadávaní hesla.
Nová verzia ale okrem zaujímavých noviniek určite prinesie aj nejaké problémy (podľa reakcií ľudí na fórach aj priniesla), ktoré sa vyskytnú pri práci v prostredí. Prostredie SAP GUI vo verzii 7.70 bude spoločnosťou SAP podporované do 4/2024, t.j. do uvedeného dátumu budú štandardne poskytované všetky dôležité opravy a rozšírenia.
Niekoľko slov na záver.
V čase publikovania článku zostávam pri verzii SAP GUI 7.60, ktorá bola stále podporovanou a stabilnou alternatívou pre používateľov, ktorí neprechádzali okamžite na novšie vydanie. Podľa dostupných informácií bola podpora tejto verzie plánovaná do apríla 2022.
Zaujal Vás článok? Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

