abap

Jednoduchý program v jazyku ABAP 2/4

V minulom článku sme si vytvorili jednoduchý program v jazyku ABAP použitím transakcie SE38. Aj keď uvedenú transakciu budeme používať v rámci článkov prezentovaných na týchto stránkach pre zápis zdrojového kódu, v dnešnom článku len pre porovnanie si vytvoríme rovnaký program cez transakciu SE80.

Takže do príkazového riadku v novom otvorenom režime (okno), zadáme technický názov transakcie SE80 a po stlačení klávesy ENTER bude transakcia spustená.

sap se80 abap

Zobrazí sa prostredie, ktoré integruje všetky potrebné nástroje na jednom mieste (rozdeľuje sa na 3 oblasti a to navigačnú časť so stromovou štruktúrou jednotlivých objektov, oblasť spracovania a editovania a prehľad histórie už spracovaných objektov).

Po spustení transakcie klik na..

sap se80

.. z ponuky potom vybrať (klik) na položku Program a do poľa o riadok nižšie zapísať technický názov pre nový program, napríklad Z_SKOLENIE.

sap se80

Teraz klik do poľa, kde je napísané Z_SKOLENIE, stlačiť klávesu ENTER a v zobrazenom okne (systém v ňom informuje používateľa o tom, že program Z_SKOLENIE neexistuje a vyžaduje rozhodnutie, či program vytvoriť alebo nie) potvrdiť položku Yes (Áno).

Následne sa zobrazí okno..

se80 abap

.. stlačením klávesy ENTER sa zobrazí dialógové okno s možnosťou základného nastavenia vlastností pre program.

Do poľa Title (Názov) je potrebné napísať popis k zameraniu programu, ďalej vybrať Type (Typ) a to Executable program (Vykonateľný program) a nastaviť Status na SAP Standard Production Program (Produktívny štandardný program ABAP).

abap

Nakoniec po kliknutí na tlačidlo Save (Uloženie) budú nastavené informácie a atribúty pre nový program.

Potom nasleduje založenie záznamu pre vybraný paket, ale keďže z pohľadu školenia ešte len začíname s programovaním v jazyku ABAP, nebudeme teda teraz riešiť možnosť transportu programu do produkcie..

abap

.. a preto si v zobrazenom dialógovom okne do poľa Package (Balík, resp. Paket) napíšeme $TMP (neskôr si samozrejme, ako som už písal, ukážeme možnosť priradenia k paketu, pri ktorom už budeme môcť program presunúť do produkčného klienta) a následne klikneme na tlačidlo Local Object (Lokálny objekt).

Založenie základnej časti pre nový program je teda pripravené.

sap se80 abap

Pre editovanie zdrojového kódu klik na ikonu (alebo stlačiť kombináciu kláves CRTL a F1)..

se80

.. a doplníme príkaz WRITE s textom..

abap

Zmenu v zdrojovom kóde uložíme kliknutím na ikonu..

save

V nasledujúcom článku si popíšeme niekoľko informácií k prostrediu a súčasne si nastavíme modernejší vzhľad tohto prostredia. A nakoniec si tému prvého programu uzatvoríme popisom dôležitých krokov a samozrejme tým podstatným a to spustením programu.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *