abap

Jednoduchý program v jazyku ABAP 3/4

V dnešnom článku sa na chvíľu zastavíme pri téme nastavenia prostredia ABAP editora.

Ak by mal používateľ nastavené pôvodné, tzv. „staré“ prostredie pre Frontend ABAP editor (t.j. ako som to ponechal v predchádzajúcich dvoch článkoch), zápis zdrojového kódu sa mu vypíše nasledovne..

abap

Po pravde toto prostredie považujem za nie celkom vhodné a preto si dnes ukážeme, ako si ho zmeniť na modernejší vzhľad, ktorý bude pre programátora navyše prínosom.

V hlavnom menu transakcie SE38 klik na položku Utilities (Pomôcky) a následne na Settings (Nastavenie)..

nastav

.. a v zobrazenom dialógovom okne s možnosťou zmeny nastavenia špecifickej pre aktuálne prihláseného používateľa, si teraz môžeme v záložke ABAP Editor / Editor zmeniť nastavenie pracovného prostredia ABAP editora z pôvodného Text-Based Editor..

abap editor

.. na modernejší vzhľad Source Code-Based Editor.

abap editor

Po zmene nastavenia v záložke Editor treba stlačiť klávesu ENTER a dialógové okno bude zatvorené. Taktiež je potrebné ešte zatvoriť režim (okno), v ktorom je spustená transakcia SE38.

Po opätovnom spustení transakcie SE38 v novom režime, bude už vývojové prostredie v transakcii zmenené a hlavne vizuálne prehľadnejšie (pri zapisovaní ABAP príkazov bude výhoda nového vzhľadu editora okamžite viditeľná).

A takto vyzerá prostredie ABAP editora po zmene:

abap editor

V ďalšom článku tému uzatvoríme, vysvetlime si základný význam príkazov REPORT a WRITE (tento príkaz si ale podrobne vysvetlíme neskôr) a symbolov použitých v zdrojovom kóde, ktorý sme si vytvorili v prvej časti a spustíme si náš prvý program.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *