sap fiori

SAP Fiori – niečo na úvod

Rovnako ako pri sérii článkov k téme SAP Screen Personas, aj materiál pre dva články k SAP Fiori som zatiaľ ešte neuverejnil. Téma je to ale rozhodne aktuálna a aj keď sa aj toto riešenie časom posunulo, ako vstupné informácie (takmer bez úpravy pôvodného textu) budú články k tejto oblasti rozhodne zaujímavé.

V ponuke softvérových riešení od spoločnosti SAP pre správu obchodných procesov už dávno nie sú k dispozícii len tie podnikové aplikácie, ktoré boli navrhnuté a vytvorené na základoch systémového prostredia, s ktorým sa možno štandardne stretnúť pri práci v systéme SAP R/3.

Zákazníci čoraz častejšie požadujú nové možnosti a funkcionality, ktoré im budú môcť zefektívniť ich podnikanie a to nielen v tom klasickom, ale už aj v on-line podnikateľskom prostredí. V dnešnej mobilnej dobe, keď je snáď všetko so všetkým už navzájom previazané, sa požaduje mať dôležité informácie v podstate nepretržite k dispozícii a to prostredníctvom mobilných zariadení.

A to je pre budúcnosť rozhodne zásadné!

Povedzme si otvorene – z určitého pohľadu je to aj dosť pochopiteľné, pretože práve s príchodom rôznych mobilných zariadení sa už do povedomia nielen odbornej verejnosti čoraz viac dostáva používateľsky príjemnejšie, intuitívnejšie a súčasne vizuálne prepracované systémové rozhranie pre zjednodušenie podnikania.

A tým sa presúvame k modernej SAP technológii s názvom SAP Fiori.

sap fiori

Čo to vlastne je?

Ide o moderné používateľské rozhranie (po spustení SAP Fiori v internetovom prehliadači, ktorý musí podporovať štandard HTML5, bude na obrazovke zobrazená zostava triedených dlaždíc s aplikáciami, pričom niektoré majú funkčne všeobecné zameranie a iné zase presne „odpovedajú“ reálnym úlohám používateľov v danej spoločnosti pre konkrétne pracovné pozície ako napríklad obchodný zástupca, manažér, nákupca alebo predajca) podnikového systému s prehľadným a jednoduchým spôsobom ovládania, ktoré obsahuje zostavu viacerých aplikácií, t.j. softvérových nástrojov.

Používateľom tak umožňuje bezproblémový prístup priamo do systému SAP a to nielen na stolových počítačoch, ale hlavne s využitím všetkých mobilných zariadení (inteligentný telefón t.j. smartphone, alebo tablet). A práve táto „mobilita“ bola vyslovene kľúčovou požiadavkou zo strany zákazníkov.

SAP Fiori využíva tzv. responzívny dizajn, čo by sa mohlo dať vysvetliť ako koncept pre vytváranie aplikácií, ktorý umožňuje prispôsobenie obsahu spustených obrazoviek aplikácie prípadne internetových stránok, presne podľa veľkosti obrazovky použitého typu výstupného zariadenia s použitím jednotného používateľského rozhrania. Všetko súčasne s dôrazom na funkčnosť pripraveného riešenia a spokojnosť používateľov.

Z pohľadu implementácie SAP Fiori možno zvažovať viacero spôsobov jeho nasadenia a to:

– zostava aplikácií s možnosťou pre spustenie z jedného miesta
– riešenie vo forme viacerých samostatných internetových aplikácií
– integrácia v rámci interného portálu, resp. portálov od tretích strán

sap fiori

Zdroj (foto): https://www.sapfioritrial.com

Pri uvedení nástroja SAP Fiori (čo sa stalo súčasne tou významnou zmenou v rámci ponuky podnikových riešení pre zákazníkov spoločnosti SAP) na trhu, portfólio tohto softvérového balíka okrem intuitívneho používateľského prostredia, zahŕňalo v podstate najskôr len „niekoľko jednoduchých“ aplikácií.

Aplikácie pokrývali len najbežnejšie podnikové funkcie (napríklad ako riešenie schvaľovania jednotlivých procesných krokov v celom podniku aj mimo kanceláriu, vyhľadávanie informácií a údajov o procese alebo riešenie spustenia samoobslužných úloh) v rámci informačného systému. Spoločnosť SAP týmto riešením v podstate jednoznačne definovala spôsob, akým si môžu používatelia podnikového systému vykonávať svoje každodenné pracovné úlohy ešte efektívnejšie.

Nabudúce si popíšeme dôležitú časť SAP Fiori a to Launchpad.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *