abap

Jednoduchý projekt v jazyku ABAP I 1/3

Pre začínajúceho programátora v jazyku ABAP, je k dispozícii množstvo rôznych kurzov, kníh a postupov, ktoré ho krok za krokom prevedú týmto programovacím jazykom a vysvetlia mu všetko, čo bude potrebovať pre programovanie. Práve z tohto dôvodu nebudem opakovať informácie, ktoré v tejto oblasti už boli viackrát prezentované, ale z pohľadu programovania v jazyku ABAP sa v jednotlivých seriáloch zameriam skôr na riešenie rôznych zadaní.

Začneme postupne od jednoduchších projektov.

V jednom z minulých článkov sme si vytvorili jednoduchý ABAP program. V rámci novej série článkov s názvom Jednoduchý projekt v jazyku ABAP I si zdrojový kód doplníme o ďalšie príkazy vrátane ich popisu. Projekt bude obsahovať program so zameraním na štandardné matematické operácie a zobrazenie výsledku jednotlivých výpočtov v jednoduchej tabuľke, ktorú si vytvoríme len zo znakov.

Najskôr niekoľko vstupných informácií k dátovým typom.

Dátové typy premenných (vysvetlenie čo je to premenná nájdete tu) definujú technické vlastnosti (CHAR, INT,..), pričom typy môžu byť definované v programe ako lokálne alebo globálne. Vo všeobecnosti sú preferované globálne premenné, pretože ich správa (možnosť zmeny nastavenia) je umiestnená vždy na jednom mieste a prípadná zmena sa potom aplikuje všade tam, kde bol použitý tento typ.

V jazyku ABAP poznáme 2 druhy preddefinovaných dátových typov.

Typ bez požiadavky na špecifikáciu dĺžky

I – pre číselné hodnoty, celé čísla
D – pre dátum vo formáte YYYYMMDD
T – pre čas vo formáte HHMMSS
F – pre číselné hodnoty s plávajúcou čiarkou
STRING – pre postupnosť znakov s premenlivou dĺžkou
XSTRING – pre postupnosť bytov s premenlivou dĺžkou

Typ s možnosťou špecifikácie dĺžky

C – pre znak, alebo textový reťazec
N – pre číselné hodnoty
X – pre byte
P – pre číselné hodnoty s určením desatinných miest

Znakové reťazce a čísla (záporné alebo desatinné čísla) sa zapisujú použitím apostrofu, pričom celočíselné hodnoty sa zapisujú bez apostrofu.

Príklad na kód:

abap

V nasledujúcom článku si doplníme náš pôvodný zdrojový kód o niekoľko príkazov a vysvetlíme si ich použitie.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *