sap hana s4

Informácie k SAP Hana 2/3

V minulom článku sme začali s témou k SAP Hana, dnes sa pozrieme na porovnanie s klasickým riešením.

Zoberme si úplne jednoduchý príklad domáceho počítača. V štandardných počítačoch je nainštalovaný nejaký operačný systém spolu s aplikáciami rôzneho zamerania a všetko je to uložené na pevnom disku. V momente, keď používateľ alebo systém požaduje získať uložené údaje, tak si tieto dáta načíta z pevného disku do operačnej pamäti (tzv. RAM – random access memory).

Týmto sa dostávame k hlavnej nevýhode tohto riešenia a tou je získavanie uložených dát z „pomalého“ pevného disku, ako nejakej sekundárnej pamäte (tá je pritom v porovnaní s RAM pamäťou o dosť pomalšia). To bol súčasne aj dôvod, prečo sa začali vývojári zaoberať s ukladaním a načítaním dát výhradne do, resp. z rýchlejšej pamäti RAM.

SAP Hana rieši problém s rýchlosťou spracovania podnikových dát uložením kompletnej databázy v pamäti typu RAM, pričom všetky dôležité údaje sú aktualizované v reálnom čase. To je pritom dosť významné, pretože procesor počítača potom môže priamo začať spracovávať dáta bez toho, aby musel čakať na údaje, ktoré by boli inak postupne získané z pomalých pevných diskov. Samozrejme pevné disky nie sú automaticky odstavené, pretože sa používajú na pravidelné zálohovanie dát (ide teda o sekundárne ukladanie a súčasne zálohovanie dát).

Je to z toho dôvodu, pretože uložené údaje v pamäti typu RAM na rozdiel od pevných diskov sa stratia vždy, keď príde k výpadku elektrickej energie. Naproti tomu pevný disk je postavený na inom základe, sú to v podstate magnetické pamäte, ktoré majú schopnosť uchovať si uložené dáta aj v prípade výpadku napájania.

Vrátil by som sa ešte k použitej databáze v prípade SAP Hana.

Databáza je odlišná od štandardných databáz Oracle alebo MySQL a je optimalizovaná pre tzv. „pamäťové“ spracovanie, ktorým sa Hana vyznačuje. Tu sa ukladajú dáta v stĺpcoch oproti klasickému riešeniu v podobe ukladanie údajov po riadkoch. Týmto je systému sprístupnené to, aby bolo možné čítať údaje z pamäte typu RAM postupne a tým sa zabezpečí oveľa rýchlejší proces pre čítanie, než je to u štandardného načítania údajov. Použitá technológia tiež umožňuje veľmi rýchle spracovanie matematických výpočtov.

Nabudúce si tému v rámci vstupných informácií ukončíme a pozrieme sa na príklad pre uloženie a načítanie dát.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *