sap r3 s4

Rozdiel medzi SAP R/3 a S/4

V minulom článku som stručne popísal rozdiel k architektúre medzi SAP Business One a SAP R/3 a dnes sa zameriam na dva rozdiely medzi systémom SAP R/3 (stále ho používa veľa spoločností vo svete, ale podpora systému by sa mala ukončiť v roku 2027 a s tým môže byť samozrejme spojená potreba prechodu na novšiu verziu systému), jeho nástupcom SAP S/4 HANA (najnovšia verzia SAP ERP od spoločnosti SAP so zameraním na veľké podniky) a prečo sú dátové služby pri S/4 lepšie.

Najskôr to najdôležitejšie.

Pri štandardnom podnikovom systéme ako je R/3, nie je až tak dôležitý typ aktuálne použitej databázy a teda v podstate možno tiež napísať, že sa použije ľubovoľná databáza. Tá sa umiestni na pevnom disku databázového servera a dáta v tejto databáze sa budú ukladať po riadkoch. V prípade prístupu k poliam v tabuľkách, ktoré nie sú označené ako kľúčové, prichádza k nutnosti optimalizácie prístupu k dátam z dôvodu, aby nevznikol problém s výkonom pri narastajúcom počte dát v databáze.

Naproti tomu systém S/4 používa databázu HANA, ide o databázovú technológiu vyvinutú priamo spoločnosťou SAP. Táto databáza na rozdiel od tej v R/3, je umiestnená v hlavnej pamäti (prístup k dátam je na rozdiel od čítania z pevného disku oveľa rýchlejší, optimalizačné algoritmy sú jednoduchšie a spracovávajú menej inštrukcií, ktoré zaťažia procesor počítača) databázového servera a teda systém administrácie databázy sa primárne spolieha práve na túto pamäť pri ukladaní počítačových dát. SAP Hana je už databáza orientovaná na stĺpce, t.j. dáta sa tu ukladajú na základe stĺpcov, pričom každý stĺpec má svoj vlastný index a tým je významne optimalizovaný prístup k dátam.

Takže tým najväčším rozdielom medzi systémami, je použitie databázovej technológie.

A čo sa ďalšie zmenilo?

Tak napríklad, ďalší rozdiel nájdeme pri programovacom jazyku ABAP.

Pre tento moderný ABAP boli pridané nové možnosti a funkcie v porovnaní so systémom R/3, ale tie je možné využiť iba v systéme S/4. V prípade R/3 je vývoj jazyka ABAP už problematický, ďalej sa v podstate nevyvíja a tým už tento jazyk neťaží z nových pridaných funkcií. Dôležitou informáciou pritom je, že R/3 programy fungujú úplne rovnako ako tie v S/4 ale trochu pomalšie, ak teda nie sú optimalizované. Celkovo sa ale nie je potreba obávať prechodu na S/4.

K téme SAP S/4 HANA sa ešte vrátim v niektorom z budúcich článkov.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *