abap

Kde sa učiť programovať

Začínajúci programátor má niekoľko možností ako sa môže naučiť pracovať v programovacom jazyku ABAP a následne si zlepšovať svoje vedomosti z programovania a získať tak potrebné praktické skúsenosti.

Na začiatku je úplne ideálnou možnosťou absolvovať školenie zamerané na vývoj v programovacom jazyku.

Potom nastupuje tá náročnejšia časť.

Ak ste sa zamestnal v spoločnosti, ktorá používa podnikový informačný systém SAP a súčasne umožní svojim pracovníkom (samozrejme za predpokladu, ak budú mať k dispozícii požadovanú úroveň nastavenia používateľského oprávnenia v systéme) prístup do vývojového prostredia k programovaniu, potom je situácia priamo ideálna. Takto je možné si postupne otestovať všetky nadobudnuté vedomosti zo školenia.

Čo ale v prípade, ak zamestnanie so zameraním na SAP si ešte len hľadáme, alebo Vám aktuálny zamestnávateľ neposkytne potrebné oprávnenie pre SAP a teda vyššie uvedená možnosť nie je pre Vás reálna?

Potom bude potrebné hľadať hlavne na internete, kde sú k dispozícii rôzne viac či menej dostupné riešenia. Niektoré sú poskytované zdarma, ďalšie sú súčasťou odborných kníh a iné sú väčšinou už vo forme mesačného poplatku s rôznou úrovňou funkcionality.

Dnes to bude informácia o knihe so zaujímavým obsahom.

Kedysi bola dostupná možnosť zakúpiť si tzv. „mini SAP“ (ak si dobre pamätám, bola to 90-dňová testovacia verziu systému SAP), ktorý bol súčasťou vynikajúcej knižky s názvom ABAP Výukový kurz od vydavateľstva CPRESS (autor Karl-Heinz Kühnhauser). Išlo o zameranie na začínajúcich programátorov s možnosťou inštalácie programu SAP NetWeaver ABAP 7.0 pre operačný systém Windows.

Kniha bola zameraná na porozumenie architektúry systému SAP a prepojenia na programovací jazyk ABAP. Podstatnou informáciou je, že je absolútne jedno či ide o začínajúceho alebo skúsenejšieho používateľa. V obidvoch prípadoch kniha pomôže porozumieť zdrojovému kódu v jazyku ABAP a sprístupniť tak použitím všetkých dostupných nástrojov možnosť vytvárať kvalitné programové riešenia pre systém SAP. V prípade inštalácie dodaného SAP prostredia bola od používateľa vyžadovaná určitá znalosť práce s Windows aplikáciami, ale nebolo to nič komplikované. Navyše týmto spôsobom sa získali cenné informácie zo samotnej inštalácie prostredia systému SAP vrátane jeho menšieho nastavenia.

Knihu môžem len odporučiť (aj keď neviem, či sa dá stále kúpiť), osobne som s ňou kedysi začínal a poskytla mi veľa užitočných informácií v mojich začiatkoch programovania.

V nasledujúcich článkoch si ešte popíšeme zaujímavý nástroj pre programátorov s názvom Eclipse a samozrejme SAP IDES.

To ale nebude všetko k tejto téme.

Pripravujem postup, ako si môže skúsený používateľ pripraviť svoju vlastnú inštaláciu systému SAP a to na základe možností, ktoré sú dostupné od spoločnosti SAP pre každého registrovaného používateľa.


Zaujal Vás článok? 

Zvážte možnosť jeho zdieľania na sociálnych sieťach alebo dajte mi vedieť Váš názor resp. pripomienky k tomuto článku a to odoslaním správy cez formulár, alebo priamo na e-mailovú adresu info@saperp.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *